You are currently viewing Złota Pszczoła 2023 i Dzienniki Walerii Tarnowskiej

Złota Pszczoła 2023 i Dzienniki Walerii Tarnowskiej

Prestiżowa nagroda dla książki tarnobrzeżanki Moniki Chwałek–Oczkowskiej o Walerii ze Stroynowskich Tarnowskiej*

Książka „Zapomniana kronikarka czasów minionych” tarnobrzeżanki Moniki Chwałek–Oczkowskiej, wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega, została wyróżniona w niezwykle prestiżowym konkursie „Złota Pszczoła” organizowanym przez portal Napoleon.org.pl.

– To olbrzymia nobilitacja dla autorki, a przy okazji dla Tarnobrzega i naszego Towarzystwa. Jestem niezwykle dumny i szczęśliwy z tego powodu – nie kryje radości Adam Wójcik, prezes TPT.

Także sama autorka zareagowała na docenienie jej książki entuzjastycznie.

– Trzecie miejsce dla mojej ukochanej „Zapomnianej Kronikarki” – Walerii Tarnowskiej – w konkursie na najlepszą książkę napoleońską 2023 roku! Mam ochotę uśmiechnąć się do nieba i zawołać: „Walerio moja kochana, misja wykonana, już nie będziesz zapomniana” (rym okolicznościowy całkiem przypadkowy) – napisała w mediach społecznościowych Monika Chwałek – Oczkowska.

Reakcje wydawcy i autorki nagrodzonej książki nie powinny dziwić – „Złota Pszczoła” to naprawdę wyjątkowa nagroda. Przyznaje ją Napoleon.org.pl, największy i najwyżej ceniony polski portal wiedzy poświęcony czasom napoleońskim i zawierający kompendium wiedzy o czasach napoleońskich.

Organizuje on również konkurs o nagrodę „Złotej Pszczoły” w którym nagradza najwybitniejsze pozycje książkowe poświęcone okresowi napoleońskiemu. Nie ogranicza się przy tym wyłącznie do polskich autorów, czego najlepszym przykładem jest tegoroczna główna nagroda. Otrzymało ją polskie wydanie monumentalnego dzieła „Wojny napoleońskie. Historia globalna” (Tom I i II) autorstwa jednego z najbardziej uznanych „napoleonistów” na świecie, profesora Alexandra Mikaberidze.

Drugie miejsce w tegorocznym konkursie przypadło wybitemu znawcy wojen napoleońskich na Półwyspie Iberyjskim Janowi Laske i jego książce „Polacy w Hiszpanii 1808-1814, cz. II”.

W tym doborowym gronie trzecie miejsce w konkursie „Złota Pszczoła” 2024 otrzymała Monika Chwałek – Oczkowskiej i jej książki „Zapomniana Kronikarka Czasów Minionych”. Część I 1799-1810.

* źródło Tygodnik Nadwiślański, 13.04.2024, autor: Piotr Welanyk https://tyna.info.pl/pl/755_tarnobrzeg/210776_prestizowa-nagroda-dla-ksiazki-tarnobrzezanki-moniki-chwalek---oczkowskiej.html